Pavol Ondek | 23.10.2023 | Novinky
Samozrejme s heslom „čo je doma to sa počíta“, firmy s najlepším vedomím ušetriť a v neposlednej miere aj znížiť materiálovú závislosť, častokrát zabúdajú, že aj výrobou vlastnej elektrickej energie fotovoltaickým zariadením dochádza k účtovnému prípadu, o ktorom treba účtovať.
Slovenská legislatíva konkrétne nešpecifikuje ako sa účtujú prípady týkajúcich sa vlastnej výroby elektrickej energie fotovoltaickou elektrárňou, ale vychádzajúc z aktuálne dostupných predpisov (zákon o účtovníctve a postupy účtovania v PÚ) je potrebné pozerať sa na vlastnú výrobu elektrickej energie pre vlastné použite ako na aktiváciu.
Podľa postupov účtovania v PÚ sa aktivácia energie/materiálu vyrobeného pre vlastnú spotrebu zaúčtuje:
V prípadoch, kedy sa vyrobená elektrická energia nespotrebuje, zvyčajne dochádza k odpredaju nespotrebovanej prebytkovej elektriny energetickému trhu, alebo uloženie prebytkov napríklad do batérie, s možnosťou neskoršieho využitia. Aj v týchto prípadoch dochádza k účtovným transakciám, ktoré je podnikateľ povinný správne zachytiť v účtovníctve.
Pri predaji vlastne vyrobenej prebytočnej elektrickej energie sa účtuje ako o predaji vlastných výrobkov:
V prípade vlastne vyrobenej nespotrebovanej elektrickej energie – takúto elektrickú energiu účtujeme na podsúvahových účtoch účtovnej triedy 8 a 9 – Vnútropodnikové účtovníctvo.
Kúpa alebo prenájom fotovoltaických zariadení sú čoraz rozšírenejšie a populárnejšie. Z pohľadu účtovníctva firmy väčšinou riešia, či ide o prenájom, o službu alebo o nákup energii. Veľmi ľahko sa pritom opomenie to, že aj následná „vlastná“ výroba elektrickej energie je relevantný účtovný prípad. Tento je potrebné zachytiť prostredníctvom účtovného zápisu, aby sme jednoznačne a nespochybniteľne preukázali úplnosť účtovníctva.
Ľubomíra Murgašová | 10.9.2024 | Novinky
Fotovoltika v daňových súvislostiachSolárna energia je v posledných rokoch veľmi zaujímavou alternatívou spomedzi…