Filip Tichý | 9.12.2024 |
Autori článku Filip Tichý (Partner at Grant Thornton Slovakia) a Jakub Chudík (Co-Founder at Assetario) vás v sérii AI Breakfast prevedú svetom umelej inteligencie. Tento článok bol napísaný bez využitia umelej inteligencie.
Vianoce sa blížia a preto prinášame niekoľko tipov na knihy najlepšie knihy o AI.
V prípade Filipa, záujem o AI prišiel originálne práve z kníh. Vždy som čítal veľa non-fiction, hlavne o histórii, politike, biznise a biografie. Pred asi 6 rokmi som zaregistroval novú tému v biznis literatúre (na Amazone) a kúpil som si AI Superpowers od Kai Fu Lee-ho. Téma AI ma okamžite fascinovala a odvtedy čítam všetko zaujímavé o AI, čo mi príde pod ruku. Medzičasom za z AI stala top téma, o ktorej sa veľa píše a rozpráva.
Jakub sa dostal ku AI cez školu a videá na Youtube. Pamätám si, ako som sa rozhodol robiť záverečnú prácu na strednej škole o neurónových sieťach. Prakticky nič a ani nič praktické som o tom nevedel, veľa som si musel naštudovať z online tutoriálov a Youtube videí. Na MIT sme samozrejme mali učebnice, ale keďže profesori robili veľa výskumu, tak skôr učili z Powerpoint slide-ov. Časom som však objavil super knihy o AI a online komunity zamerané na rozvoj praktických zručností.
Toto sú podľa nás najlepšie AI knihy, rozdelené do základných kategórii:
Naj kniha ako úvod do témy AI: Kai Fu Lee - AI Superpowers
Už spomínaná kniha, ktorá aj nás k tejto téme pritiahla. Veľmi výstižne a zaujímavo vysvetľuje, ako táto technológia vznikla a ako funguje. Prináša zaujímavý pohľad na súperenie v AI vývoji medzi USA a Čínou (= dve “AI Superpowers”). Vzhľadom na veľmi pozitívne zobrazenie Číny ako AI veľmoci býva táto kniha označovaná aj za čínsku propagandu, ja by som taký prísny určite nebol. Kým v čase vydania knihy bolo súperenie AI Superpowers skôr na remízu, medzičasom sa váhy presunuli na stranu USA. V neposlednom rad kniha prináša aj veľmi pozitívny a inšpiratívny pohľad na budúcu symbiózu medzi ľuďmi a AI.
Naj kniha o filozofickom a politickom pohľade na AI: Kissinger, Schmidt, Huttenlocher - Age of AI (resp. Youval Noah Harari - Nexus)
Táto kniha vychádza zo skvelej eseje Henryho Kissingera: How the Enlightenment Ends. Kissinger (RIP) je jeden z mojich najobľúbenejších autorov, pohľad 90-nika intelektuála a historika na novú tranformatívnu technológiu je naozaj fascinujúci. V knihe sa autori zamýšľajú nad tým, ako od osvietenstva doteraz bol zdrojom poznania a výskumu človek a jeho rozum. Po nástupe AI, bude s novými nápadmi a inováciami už prichádzať technológia, a človek ich nebude vedieť vysvetliť, pochopiť alebo zreplikovať. Okrem toho kniha ponúka zaujímavý pohľad na vplyv AI na spoločnosť, politiku, vojny ale aj na biznis. A mimochodom - má vyjsť ďalšia kniha o AI, ktorej je Kissinger spoluautorom, ktorú stihol napísať pred smrťou. Nevieme sa dočkať.
Update: tento článok sme začali písať ešte počas leta 2024. Po prečítaní novinky od Youvala Harariho Nexus, ktorá vyšla v septembri, musíme do tejto kategórie zaradiť aj túto skvelú knihu. Prináša veľa nových ideí o AI, a svojim novým pohľadom sa výrazne odlišuje od zástupu ostatných AI kníh. Centrálnou ideou knihy je: “Informácia” nie je to isté čo “pravda”. Hlavnou úlohou informácii nie je popisovať pravdu, ale prepájať (ang. connect). Cez túto optiku následne neplatí, že čím viac informácii a dát, tým lepšia AI. Práve naopak. Sme zaplavení príliš veľkým množstvom informácii, ktoré sú škodlivé, a AI tomuto negatívnemu trendu dáva oveľa väčšiu silu. Ďalšie zaujímavé nové myšlienky z Nexusu sú napríklad:
Naj kniha o AI a etike: Nick Bostrom - Superintelligence
Pri Superintelligence od švédskeho filozofa Nicka Bostroma už ide o ťažšie, až akademické čítanie. V tejto knihe sa púšťa do hĺbkového teoretizovania i koncepte tzv. AGI (Artificial general intelligence) alebo inak “Singularity” alebo, ako je aj názov knihy, “Superintelligence”. Superintelligence je hypotetická možnosť, že vývoj AI sa posunie na úroveň výrazne vyššiu ako je schopnosť chápania ľudí, bude schopná samostatného vývoja a nastane technologická explózia kompletne mimo kontroly alebo predstavivosti ľudí. Ide o fascinujúcu tému, a vo vedeckých (a technologických) kruhoch sa intezívne diskutuje kedy, a či vôbec, takýto stav nastane. Potenciálna superinteligencia samozrejme prinesie celý rad etických rizík a otázok, a práve o tomto je táto kniha. Nie ale formou skratkovitého a bombastického strašenia, ale formou hlbokých akademických úvah.
Naj beletria o AI: Kai Fu Lee, Chen Qiufan - AI 2041
Beletria nie je úplne náš žáner, ale keď Kai Fu Lee (spolu so známym čínskym sci-fi autorom) vydal sériu 10 poviedok o tom, do akých podôb sa v budúcnosti môže AI vyvinúť, hneď sme to čítali. Každá poviedka v zaujímavom príbehu opisuje, ako bude (možno) v roku 2041 vyzerať používanie autonómnych vozidiel, deep-fake videí, personalizované vzdelávanie a iné, a tiež aký budú mať tieto technológie vplyv na ľudí. Ku každej poviedke je následne doplnená odborná esej o tom, kam smeruje technologický vývoj v danej oblasti AI. Okrem zaujímavých možných budúcich AI produktoch, poviedky zaujímavým spôsob špekulujú ako bude v dobe AI vyzerať svet a spoločnosť.
Naj kniha o AI a biznise: Iansiti, Lakhani - Competing in the age of AI
Naše “AI Breakfast” články sú v prvom rade o kombinácii AI a biznisu. Táto sekcia literatúry, ako aj v odborných časopisoch je dnes už velmi bohatá. Pravidelne konzumujeme články o AI a biznise z Harvard Business Review alebo Economistu, ktoré sú tiež vynikajúce. Z kníh by sme asi vypichli Competing in the age of AI. Autori v nej predstavujú zaujímavý koncept tzv. „totálnej AI firmy“. V takejto firme je kompletná produkčná a operatívna činnosť vykonávaná umelou inteligenciou. Ľudia sú v nej výlučne na ideáciu a identifikáciu nových činností a modelov, ich kódovanie a následný monitoring, údržbu a vyhodnocovanie. Táto kniha výstižne ukazuje krásu biznis modelu postavenom na AI, popisuje niekoľko známych prípadov úspešnej AI transformácie a dáva návod, ako vo svojom biznise budovať “AI jadro”.
Naj kniha o pesimitickom až katastrofickom pohľade na AI: Mustafa Suleyman - The coming wave
Zakladateľ DeepMind napísal svoju slávnu knihu Coming wave, kde upozorňuje, že hlavný problém AI diskusie a trendu je kritické podcenenie “zadržania” (ang. containment) AI - ako bude AI kontrolovaná, aké budú poistky a preventívne opatrenia na zmiernenie alebo elimináciu negatívnych dopadov. Všetky dôležité technológie prirovnáva k veľkým vlnám. Ako najnebezpečnejšiu považuje kombináciu AI a syntetickej biológie. Must-read pre AI pesimistov, ale aj optimistov.
Technická AI literatúra
Najlepší technický materiál pre AI začiatočníka
Ak sa chcete dozvedieť viac o AI, ale nechcete nutne venovať čas technickým detailom, určite odporúčame kurz od jedného z priekopníkov AI a spoluzakladateľa Coursera: Andrew Ng https://www.deeplearning.ai/courses/ai-for-everyone/?utm_medium=referral&utm_source=andrew-website
Ak už niečo o AI viete a chcete viac spoznať neurónové siete, určite sa pozrite na https://course.fast.ai/
Naj kniha o programovaní AI: Sebastian Raschka - Machine Learning with PyTorch and Scikit-Learn
AI je technicky veľmi široká téma, od predikovania nákupného správania zákazníkov Amazon, cez predikovanie budúcich cien akcií, rozpoznávanie značiek / chodcov / áut v rámci navigácie autonómnych áut, syntéza zvuku či hovoreného slova, až po LLMs, ktoré chápu a generujú syntakticky správny text v ľudskom jazyku. Veľa každodenných AI prípadov sa dá vyriešiť existujúcim algoritmom z knižnice Scikit-Learn. Komplexná AI je založená na neurónových sieťach, tie sú programované v jednom z dvoch hlavných frameworkoch: Pytorch alebo Tensorflow. Táto knižka je “as practical as they come”. Navyše, autori pripravili repozitár s kódom a cvičeniami, takže nové vedomosti a zručnosti môžete extrémne rýchlo a jednoducho precvičovať a zdokonaľovať.
Naj kniha o dátovej analytike: Thomas Nield - Essential Math for Data Science
Základnými zručnosťami pre dátových analytikov sú matematika a nástroje ako ju aplikovať na dáta uložené v súboroch a databázach prostredníctvom kódu v jazykoch ako Python, R alebo SQL. Základnú matematiku určite pokryjete prostredníctvom tejto knihy.
Krátke čítanie o praktickej AI: John Myles White - Bandit Algorithms for Website Optimization
Ak chcete vedieť viac o tom, ako sa optimalizujú webstránky vďaka každému jednému návštevníkovi, tak určite odporúčame toto praktické, krátke čítanie od banditoch, skupine algoritmov, ktorá sa kontinuálne zlepšuje na základe reálneho feedbacku používateľov.
Ľubomíra Murgašová | 10.9.2024 | Novinky
Fotovoltika v daňových súvislostiachSolárna energia je v posledných rokoch veľmi zaujímavou alternatívou spomedzi…