Wilfried Serles | 24.3.2020 | News
Kurzarbeit je kľúčové opatrenie, bez neho hrozia tisícky nezamestnaných a stovky skrachovaných firiem
Rakúsky expert a managing partner poradenskej spoločnosti Grant Thornton Wilfried Serles podporuje rozšírenie opatrení na podporu firiem o tzv. Kurzarbeit. „Pevne verím, že v zozname nových opatrení, o ktorých diskutuje nová vláda Igora Matoviča, bude mať miesto aj tzv. Kurzarbeit. Kurzarbeit je jediné opatrenie, ktoré dokáže dočasne odbremeniť ekonomiku a zachovať pracovné miesta. Ide o férové sociálne opatrenie, ktoré dokáže zabezpečiť, aby sa koronavírus nezmenil zo zdravotnej na sociálnu epidémiu s tisíckami nezamestnaných. Takýto vývoj by mohol byť pre štát smrteľný.“
Kurzarbeit dokáže dočasne odbremeniť ekonomiku a zároveň zachovať pracovné miesta
Firmy v dôsledku prepadu objednávok a prerušovania činnosti potrebujú v prvom kroku zlepšiť cashflow. Pomoc v tomto smere predstavuje už schválený odklad daňových a odvodových povinností a ďalšie opatrenia, ktoré pripravuje nová vláda.
V najbližších mesiacoch však pre firmy bude najzásadnejšie udržať si zaškolených zamestnancov v čase, kedy budú mať obmedzenú alebo zastavenú výrobu. Prípadné masové prepúšťanie by totiž mohlo firmy dostať definitívne na kolená a vyvolať dlhú krízu slovenskej ekonomiky. Najefektívnejším riešením na tento problém, ktoré sa viackrát osvedčilo v Rakúsku a Nemecku, je tzv. Kurzarbeit, počas ktorej zamestnanci dostávajú svoj plat takmer v plnej výške.
„Kurzarbeit je riešením, ktoré firmám umožňuje udržať zamestnancov, pričom títo pocítia len minimálne zníženie platu. Tým, že štát prevezme na seba osobné náklady, umožní firmám prežiť. A v momente, keď sa situácia zlepší, budú firmy pripravené obnoviť výrobu a služby a pomôcť ekonomike. Kurzarbeit dokáže dočasne odbremeniť ekonomiku a zachovať pracovné miesta,“ vysvetľuje Wilfried Serles.
Čo je Kurzarbeit
Kurzarbeit znamená, že zamestnanci pracujú kratšie a výpadok príjmu im nahradí štát. Zamestnávateľ sa za to, že štát prevezme jeho náklady, zaviaže neprepúšťať. Je to efektívny nástroj, ktorý napríklad Nemecko využilo v rokoch 2012/13 a 2019 pri následkoch finančnej krízy a v prípade, keď odvetvie smerovalo do recesie.
V súčasnej situácii sa ako najvhodnejší javí model, kedy úhradu znížených platov na sebe preberá štát prostredníctvom Úradov práce. Kratší pracovný úväzok by mohla využiť každá firma, ktorá je nútená znižovať objem výroby alebo služieb či kompletne zastavuje svoju činnosť. Počas tejto doby sa pracovné úväzky plošne skrátia, zamestnanci si však zachovajú zamestnanie a môžu sa vrátiť do výroby okamžite, ako to bude možné.
Ako funguje Kurzarbeit aktuálne v Rakúsku
V Rakúsku v súvislosti s koronavírusom zaviedli nasledujúce opatrenia:
Ľubomíra Murgašová | 10.9.2024 | News
Fotovoltika v daňových súvislostiachSolárna energia je v posledných rokoch veľmi zaujímavou alternatívou spomedzi…