Najväčšou udalosťou týchto dní je konferencia OSN o zmene klímy (COP) v Glasgowe, kde sa od 25-tisíc účastníkov z 200 krajín vrátane tvorcov politík, vyjednávačov, novinárov a lídrov podnikateľskej a politickej sféry očakávajú dohody o urýchlenom znižovaní emisií. Téma udržateľnej klímy sa však už dnes týka aj firiem. Nie je to len povinnosť, ktorá sa od roku 2023 bude týkať veľkých korporácií, ale najmä príležitosť odlíšiť sa už dnes od konkurencie a získať lepšiu pozíciu na trhu.
Európska komisia je lídrom v opatreniach smerujúcich k trvalo udržateľnej ekonomike. Firiem sa týkajú viaceré nariadenia a štandardy vo vykazovaní, pričom smernica o podávaní správ o udržateľnosti podnikov (CRSD) sa bude od roku 2023 vzťahovať aj na veľké a kótované spoločnosti. Ďalšie regulácie pribudnú pre bankový sektor.
Téma udržateľnosti s celou sériou zmien vyplývajúcich zo záväzku dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 (tzv. Green Deal) však neprináša len povinnosti, ale najmä príležitosť. Firmy, ktoré už dnes rešpektujú ESG princípy (environmentálne a sociálne princípy, ako aj princíp udržateľného riadenia) vo svojej činnosti, vidia, že v dohľadnej budúcnosti budú mať napríklad jednoduchší prístup na finančné a kapitálové trhy. Tie, ktoré sú kótované na burze, už dnes pociťujú vyšší záujem investorov. A všetky firmy bez rozdielu začínajú od zákazníkov počúvať, že sa od nich prirodzene očakáva „zelený postoj“. Téma udržateľného fungovania je pre firmy už dnes jasnou príležitosťou. Niet sa čo diviť, že lídri firiem všetkých veľkostí, segmentov a odvetví dnes hovoria o rastúcej snahe zaoberať sa udržateľnosťou nad rámec legislatívnych povinností.
Ak to zhrnieme, regulácia v oblasti udržateľnosti bude bezpochyby rozsiahla a firmy ju budú musieť dodržiavať. Pre aktívne firmy je však udržateľnosť príležitosťou už dnes, ako získať „body naviac“ a zvýšiť svoj podnikateľský úspech. Dodržiavanie predpisov v oblasti udržateľnosti je len prostriedkom. Cieľ je ísť za túto métu, čiže doslova “Beyond Compliance”.